Valeriu Iftime îl acuză pe arbitrul Colțescu

Valeriu Iftime, patronul celor de la FC Botoșani, acuză maniera de arbitraj a lui Sebastian Colțescu din remiza cu Astra, scor 1-1.

„Cred că a greșit Colțescu. Avem un campionat de arbitraj, nu de fotbal. Ne-a îngălbenit fără rost. Roman s-a dus ca un căpitan de echipă să îl întrebe de ce a dat cartonaș galben. Un arbitru corect trebuie să ducă jocul spre spectacol, are nevoie de inteligență. Când iei trei galbene în primele minute, îți piere tot curajul.

Noi avem nevoie de spectacol. Nu dau vina pe el că am pierdut un punct sau două. Noi încercăm să jucăm, vin mii de oameni în tribune, dar există lucruri elementare pe care trebuie să le respecte. Mă gândeam că luăm un roșu, simțeam asta” – a declarat Valeriu Iftime.

În minutul 82 al partidei de vineri seară, fundașul Andrei Dumitraș de la FC Botoșani a văzut „roșu” direct pentru o intrare cu talpa înainte.