Moruţan a marcat pentru România U19

România și Danemarca s-au întâlnit ieri de două ori. În primul meci al zilei, naționala noastră sub 19 ani a pierdut în Danemarca, scor 5-1, pe stadionul Osterbro, într-un joc de verificare.

Danezii au deschis scorul după 7 minute de joc prin Andreas Poulsen, iar în minutul 23 Holse a majorat diferența. La pauză scorul era deja 3-0, însă după revenirea de la cabine Moruțan a marcat golul de onoare.

Chindriș a marcat în propria poartă, dar românii au continuat gafele și Vlad Dragomir a ratat o lovitură de la 11 metri. Scorul final a fost stabilit de Magnus Mattsson, cu zece minute înainte de final.

Alexandru Mățan s-a accidentat la încălzire și a fost înlocuit din primul “11” de Liviu Gheorghe.

Echipa de start a României: Costache – Boboc, Băluță, Dima, Neciu – Vidrășan, Dragomir-cpt. – Moruțan, L. Gheorghe, Micovschi – Sîntean

Rezerve: Vlad – Hamed, Podină, Moldoveanu, Chindriș

Sursa: (gsp.ro)