Marketingul foamei

BANCUL ZILEI
Cum e tortul?

Egal muncit obținut de FC Botoșani. GALERIE FOTO

FC Botoşani a terminat la egalitate pe teren propriu, scor 1-1, cu Astra Giurgiu, în primul meci al etapei a patra a Ligii 1. Ambele echipe au rămas neînvinse după patru runde.

Partida a început cu francezul Ongenda în prim-plan. Fostul mijlocaș al celor de la PSG a deschis rapid scorul, în minutul 10, cu o execuție de clasă. A șutat fără preluare, de la aproximativ 20 de metri, fără speranță pentru Lazăr.

Giurgiuvenii au restabilit egalitatea până la pauză, prin Florin Bejan, după o eroare a defensive botoşănene (min.39).

Partea secundă a fost una ștearsă, haotică, fără ocazii mari de poartă și presărată cu multe durități. Andrei Dumitraș a văzut cartonașul roșu în minutul 82, după o intrare cu talpa pe gamba lui Radunovici. Eliminarea a deblocat partida. Ultimele 10 minute s-au disputat pe contre, ambele formații ratând câte o ocazie importantă de gol.

Atacantul Denis Alibec a disputat cu această ocazie primul său meci ca titular la Astra, după transferul de la FCSB.

FC Botoşani - Astra Giurgiu 1-1 (1-1), Stadion Municipal - Botoşani

Au marcat: Hervin Ongenda (min. 10), respectiv Florin Bejan (min. 39)

Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova); asistenţi: Mircea Grigoriu şi Andrei Constantinescu (ambii Bucureşti); rezervă: Iulian Dima (Bucureşti).

Observatori: Cornel Sorescu (Piteşti) - CCA, Viorel Anghelinei (Galaţi) - LPF.

11-Aug-2018 11:50